OBRAZ RYTERSKIEJ MATKI BOŻEJ UZDROWIENIE CHORYCH

Ryterska Matka Boża Uzdrowienie Chorych – peregrynacja kopii obrazu.
Dnia 30 października 2013 roku, z inicjatywy ks. Antoniego Myjaka, uroczystą Mszą Świętą, rozpoczęła się peregrynacja kopii obrazu Ryterskiej Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, namalowanego przez malarza Witolda Kubichę z Nowego Sącza.
Obraz, który został ofiarowany przez pewną osobę, będzie wędrował do każdego domu w parafii przez około 3 lata, aby rodziny, poprzez modlitwę, wypraszały u Jezusa Chrystusa, za pośrednictwem Ryterskiej Pani, potrzebne łaski. Peregrynacja ma na celu szerzenie kultu Matki Bożej Uzdrowienie Chorych wśród parafian, oraz wzmocnienie wiary wśród chorych i ciepiących poprzez wysłuchane przez Maryję prośby.
Zadbano również o to, aby parafianie mieli dostęp do historii obrazu, tekstu nowenny, modlitw i pieśni ku czci Ryterskiej Matki Bożej, które zostały zawarte w książeczkach wydrukowanych na czas peregrynacji. Modlitewniki można nabyć w kościele w Rytrze. Wraz z obrazem wędruje także księga pamiątkowa, do której wierni mogą wpisywać postanowienia, prośby i łaski otrzymane za pośrednictwem Ryterskiej Matki Bożej. A oto historia cudownego obrazu Ryterskiej Matki Bożej Uzdrowienie Chorych:
Historia ryterskiego obrazu Matki Bożej Uzdrowienie Chorych sięga lat 30-tych. Wtedy to niejaki opat zakonny Chryzostom Drożdż z zakonu Bonifratrów z Wilna przyjeżdżał corocznie do Rytra, do krewnych. Po powrocie do Wilna, kilka razy we śnie otrzymuje polecenie, aby zawiózł do Rytra kopię obrazu Matki Bożej z tamtejszego kościoła. Zgłasza ten fakt przeorowi zakonu, lecz przeor lekceważy sen i sprawa cichnie.
W następnych latach każdorazowo po powrocie z Rytra sny i polecenia powtarzają się. Pojawia się również przestroga, że to ostatnia szansa, aby spełnić posłannictwo, bo w następnym roku będzie za późno. Udaje mu się przekonać przeora i uzyskać zgodę. Dnia 14 maja 1932 roku ofiarował litografię obrazu do Rytra.
W niedługim czasie po powrocie do Wilna, topi się podczas kąpieli w przepływającej przez miasto Wilejce. Obraz Matki Bożej zostaje umieszczony w zakrystii ryterskiego kościoła. Słabiej jakości litografia ulega wyblaknięciu.
Dzięki staraniom ówczesnego proboszcza parafii, ks. Józefa Woźniackiego, oraz po uzgodnieniach z kurią biskupią, wizerunek Matki Bożej zostaje przemalowany na deskę lipową w dniach 16.07 - 02.08.1962 roku przez siostrę Alicję z zakonu Sióstr Felicjanek. Obraz otrzymuje specjalnie wykonaną ramę.
W celu wyeksponowania buduje się i urządza kaplicę ku czci Matki Bożej Uzdrowienie Chorych. Wprowadza się specjalne nabożeństwa i nowennę. Obraz Matki Bożej Uzdrowienie Chorych jest otaczany coraz większym kultem, pojawiają się pierwsze prośby i podziękowania od wiernych, składane są liczne wota. Na podstawie licznych podziękowań można stwierdzić, że wielu szukających pomocy u Ryterskiej Matki zostało wysłuchanych.
Obraz Matki Bożej Uzdrowienie Chorych był czczony w kaplicy starego kościoła, następnie w kaplicy pod nowym kościołem, a dzisiaj w ołtarzu kaplicy nowego kościoła. 02.08.2012 roku ryterscy parafianie obchodzili 80-lecie przybycia obrazu do Rytra, oraz 50-lecie przemalowania obrazu na deskę lipową.
Od tego momentu wierni czciciele, w każdą II środę miesiąca o godzinie 6:30, 12:00, 18:00/17:00 (X-IV), gromadzą się licznie w kaplicy Matki Bożej na Mszę Świętą z nałożeniem rąk i modlitwą o uzdrowienie. Ponadto w każdą środę o godzinie 18:00/17:00 (X-IV) odprawiana jest nowenna.

Nowenna do Matki Bożej Uzdrowienie Chorych
Pieśń: „O Maryjo, witam Cię …” (lub inna pieśń maryjna)
O Maryjo, witam Cię, o Maryjo, kocham Cię, o Maryjo, pobłogosław wszystkie dzieci swe. (3 razy)
O Matko Boża Uzdrowienie Chorych, z pokorą i ufnością przychodzimy do Ciebie z naszymi prośbami i potrzebami. Racz spojrzeć na nas łaskawie i wysłuchać nasze błagania.
Matko Prawdziwej Miłości, Tyś patrzyła na mękę i konanie Twojego Syna, Ty stojąc pod krzyżem, razem z Nim dzieliłaś cierpienie, ból i poniżenie. Wejrzyj prosimy na nas, z tego Cudownego Obrazu; pociesz cierpiące dzieci Twoje, dotknij ich trosk i chorób; ulżyj w nieszczęściu i udręce; wspomóż, podnieś na duchu, w serca nasze wlej nadzieję i miłość.
Nie liczymy bowiem na własne zasługi, ani na nasze dobre uczynki, ale tylko na nieskończone zasługi Pana Jezusa i na Twoją niezrównaną miłość macierzyńską. Już samo wezwanie: „Uzdrowienie Chorych”, którym Cię pozdrawiamy, napełnia nas głęboką ufnością w Twoją dobroć i potęgę.
Wiemy, że Twój Boski Syn, którego trzymasz na ręku wysłuchuje każdą Twoją prośbę. Poleć Mu przeto chorych i cierpiących, za których teraz w pokorze modlimy się do Ciebie. Oni mają szczególne prawo do Twojej dobroci. Bądź im Wspomożycielką, Uzdrowieniem i Lekarką. Wyproś im łaskę szybkiego powrotu do zdrowia, o które tak gorąco proszą. Amen.
Pieśń: „Ave Maryja” (lub inna pieśń maryjna)
1. Pozdrawiam Ciebie, Matko, mistrzyni moich dróg. Pozdrawiam Ciebie, Pani, nadziejo moich próśb. Pozdrawiam Cię, Królowo, w swe dłonie weź nasz los. I wspieraj, byśmy zawsze nieśli miłości ton.
Ref. Ave Maryja, woła cały świat. Ave Maryja, Matko Boga i nas. (2 razy)
2. Niech w sercach naszych zabrzmi dla Ciebie „Ave” pieśń. Niech maj trwa dla nas zawsze, w nim wzrasta Twoja cześć. Niech nigdy nie ustanie pozdrowień „Ave” moc, Ty naszym hymnem stań się, pragnieniem naszym bądź.
O Maryjo Uzdrowienie Chorych, Ty znasz nasze bóle i choroby. Wiesz jak trudno jest w pokorze dźwigać krzyż swego cierpienia i wytrwale nieść go przez życie. Prosimy Cię, wstawiaj się za nami u Boga, abyśmy potrafili cierpliwie znosić wszystkie przeciwności losu i nigdy nie upadali na duchu. Błagamy Cię o to wołając:
Udziel nam pomocy, módl się za nami
(powtarzane po każdy wezwaniu).
Maryjo Uzdrowienie Chorych,
Matko nasza najlepsza,
Pośredniczko nasza u Boga,
Szafarko łask wszelkich,
Ulgo w chorobach,
Matko prawdziwej miłości,
Nauczycielko miłosierdzia,
Pocieszycielko smutnych,
Otucho zatroskanych,
Opiekunko samotnych,
Umocnienie słabych,
Nadziejo upadających na duchu,
Przyjaciółko odrzuconych,
Orędowniczko pogardzanych,
Matko cierpliwości,
Żywicielko głodnych,
Służebnico biednych,
Wsparcie potrzebujących,
Ucieczko grzeszników,
Zbawienie umierających,
Przewodniczko w drodze do nieba.
Tyś naszą Wspomożycielką, o Pani! Nadzieją w chorobach i cierpieniu!
Módlmy się: Panie Jezu Chryste, Ty dałeś nam Maryję za Matkę, spraw, prosimy, abyśmy w każdej chorobie i cierpieniu, wzywali Jej pomocy i wypraszali sobie u Ciebie, naszego Zbawiciela, łaskę powrotu do zdrowia. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
O Maryjo Uzdrowienie Chorych, tak trudno jest nam wytrwać w dobrym, gdy przychodzi choroba i ból; tak ciężko jest nam wówczas przyjąć wolę Bożą bez szemrania i narzekania na los. Dlatego też za wszystkie łaski, jakie wyprosiłaś nam u Pana Jezusa, a których nie potrafiliśmy przyjąć, w pokorze serca, wołamy do Ciebie:
Przepraszamy Cię, Maryjo Uzdrowienie Chorych
(powtarzane po każdy wezwaniu).
Za brak cierpliwości w chorobie,
Za chwile buntu wobec cierpienia,
Za brak wytrwałości w doświadczeniach życia,
Za narzekanie na przeciwności losu,
Za chwile zwątpienia i rozpaczy,
Za trwanie w grzechach,
Za brak silnej wiary,
Za zaniedbania w modlitwie,
Za odmawianie pomocy bliźnim,
Za … (można przeprosić Maryję za własne przewinienia),
Za brak ufności w miłosierdzie Boże.
Pieśń: „O Matko Boska Uzdrowienie Chorych…” (lub inna pieśń maryjna)
1. O Matko Boska Uzdrowienie Chorych z szumem Popradu płynie Twoja chwała. Lat osiemdziesiąt mija kiedyś z Wilna, z łask strumieniami do nas wędrowała.
Ref. O Matko Boska Uzdrowienie Chorych, w zielono – złotej Beskidu koronie. Otul błękitnym rąbkiem ukojenia, bólem zranione dusze serca skronie.
2. Jak Makowica na Rytrem się schyla, pochyl się Matko nad krzyż niosącymi. I jak wytrwałaś przy krzyżu Jezusa, bądź w czasie próby z nami cierpiącymi.
3. Na czas wędrówki po ziemskich dolinach, czuwaj nad nami na niebios przełęczy. Kiedy łza bólu zbliży nas do syna, spojrzyj na lud co w tej kaplicy klęczy.
O Maryjo Uzdrowienie Chorych, przyjmij nasze dziękczynienia za ogrom łask, jakie wypraszasz ludziom u Twego Syna Jezusa Chrystusa. Do Ciebie więc z radością wołamy:
Dziękujemy Ci, Maryjo Uzdrowienie Chorych
(powtarzane po każdy wezwaniu).
Za uzdrowionych z choroby,
Za wysłuchanych w błaganiu,
Za wyzwolonych z grzechu,
Za pogodzonych z cierpieniem,
Za pocieszonych w smutku,
Za utwierdzonych w wierze,
Za umocnionych w nadziei,
Za rozpalonych miłością,
Za Twoją dobroć nam okazaną,
Za matczyną opiekę od Ciebie doznaną,
Za … (można podziękować Maryi za otrzymane łaski ),
Za wszystkie łaski, za Twoją przyczyną nam dane.
Pieśń: „Maryjo, dziękujemy Ci...” (lub inna pieśń maryjna)
Ref. Maryjo, dziękujemy Ci, że pomagasz nam, że ocierasz łzy, dziękujemy Ci.
1. Że miłujesz nas, pragniesz z nami być. Gdyż bez Ciebie tu, ciężko ludziom żyć.
2. Że przynosisz nam, Boże Dziecię Swe. Że rozdzielasz w krąg blaskiem łaski Twe.
3. Żeś tak blisko wciąż, żeś jest Matką nam, że prowadzisz nas do niebieskich bram.
O Maryjo Uzdrowienie Chorych, wstawiaj się za nami u Boga i racz wysłuchać naszych wspólnych błagań, które do Ciebie zanosimy, z ufnością wołając:
Prosimy Cię, Maryjo Uzdrowienie Chorych
(powtarzane po każdy wezwaniu).
Za chorych, abyś ich uzdrowiła,
Za cierpiących, abyś im w bólu ulżyła,
Za konających, abyś im zbawienie wyprosiła,
Za pogrążonych w rozpaczy, abyś w ich serca nadzieję wlała,
Za smutnych, abyś ich pocieszyła,
Za wątpiących, abyś im łaskę wiary uprosiła,
Za dotkniętych nieszczęściem, abyś ich na duchu podniosła,
Za osamotnionych, abyś ich nawiedziła,
Za biednych i potrzebujących, abyś ich w niedostatku wspomogła,
Za błądzących, abyś im drogę prawdy ukazała,
Za grzeszników, abyś im z grzechów powstać pomogła,
Za … (można przedstawić Maryi własne prośby),
O wysłuchanie wszystkich próśb naszych.
Pieśń: „Matko Ryterska uzdrawiaj nas …” (lub inna pieśń maryjna)
1. Matko Uzdrowienia z doliny Przehyby, przybyłaś tu do nas z odległej krainy. Lat już osiemdziesiąt słyniesz tu łaskami. Bezgraniczną miłość rozlewasz nad nami.
Ref. Matko Ryterska uzdrawiaj nas, nieustannie w każdy czas. Łaską swą obdarzaj nas.
2. Jesteś teraz z nami na sądeckiej ziemi. Bądź naszą ostoją my tego pragniemy, by wszyscy mieszkańcy naszej okolicy, odwiedzali Ciebie tu w Twojej kaplicy.
3. Bądź z nami i wspieraj wszelkimi dobrami. Z tej wędrówki ziemskiej do Ciebie wołamy, aby Twa opieka panowała wszędzie, my Ciebie błagamy niech tak zawsze będzie.
4. Niech Cię uwielbiają za Twe łaski zdroje, bo Ty im usuwasz wszelkie niepokoje. Króluj nam tu zawsze w dolinie Popradu, miej w opiece również i naszych sąsiadów.
Modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
Ojcze nasz..., Zdrowaś Maryjo..., Chwała Ojcu...
Uzdrowienie Chorych, módl się za nami. Tyś jest Róży Kwiat. Do Ciebie wołamy, proś Boga za nami, niech uzdrowi nas. (3 razy)
Pieśń: „O Maryjo, żegnam Cię…” (lub inna pieśń maryjna)
O Maryjo, żegnam Cię, o Maryjo, kocham Cię, o Maryjo, pobłogosław wszystkie dzieci swe. (3 razy)